Fiat Dizel Modelleri Ve Motor Teknolojisindeki Gelişmeler

Otomotiv sektörü, dizel motor teknolojinin gelişimiyle birlikte kişisel kullanım için pek çok seçenek ortaya çıkartmıştır. 1800′lü yıllarda Diesel tarafından bulunan motor çalışma prensibi sayısız detayla geliştirilmiş olsa da temelde aynı kalmıştır. Elektriksel ateşlemeye gerek duymadan çalışma atağı sağlayan mekanik püskürtmeli sistem, fiat dizel modellerigünümüzde pek çok teknolojik destekle benzinli araç performansına eşit bir sürüş keyfi sunmaktadır. Bu teknolojik gelişimlerden biri de Fiat’ın geliştirdiği Multijet sistemidir.

FIAT DİZEL MODELLERİ VE TEKNOLOJİ ATAĞI

Dizel motor teknolojisi, eski dönemlerden anımsadığımız o arkasında simsiyah dumanlarla geçip giden otomobillerden çok ileride bir dönem yaşamaktadır. Gürültüsü sebebiyle zorunlu olmadıkça tercih edilmeyecek araç gruplarından olan dizel motorlu araçlar, otomobil tarihindeki rafında yerini çoktan almıştır.Birçok kısaltmayla farklarını ortaya koyan dizel motorlu taşıtların değişmeyen tek detayı, ana çalışma prensibidir. Adının hâlâ “Dizel” olmasının sebebi de burada yatıyor.Fiat, imza attığı birçok yenilik gibi, yakın bir tarihte tanıştığımız Multijet motorlarla da farkını ortaya koymuştur. Benzinli ve dizel motor seçeneklerinde tercih edilen Multijet teknolojisi, art arda gerçekleştirilebilen beş yakıt püskürtmesini aynı devirde sağlayan bir sistem. Fiat dizel modelleri, dizelin ekonomik yakıt tüketimi avantajına mulijetin çalışma prensibi gereği az yakıt sarfiyatını da ekleyince, ekonomik araç çıtasını bir hayli yükseliyor. Yenilikçi Multijet-II’de ise çok daha esnek ve hızlı enjeksiyon kontolü ile çıta daha da yükselecek gibi görünüyor.

Fiat dizel modelleri, ekonomik eğilimlerin çok ötesinde bir duyarlılıkla yönelim gösterilen dizel araçlar arasında, çevreci hassasiyete de özenli yaklaşmaktadır. Multijet-II teknolojisi sayesinde enjeksiyon oranı sekillendirme ile zararlı gaz salınımını önemli ölçüde azaltan Fiat, dizel teknolojisinde önemli bir yolun başlangıcı için adım atmıştır. Sağladığı performans farkıyla da benzinli araçların sürüş keyfini aratmayan sistem çok daha sessiz ve çok daha ekonomik çalışmakta.İster ticari ister kişisel kullanımınız için olsun, tercih seçeneklerini oldukça arttıran Fiat dizel modellerine ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Fiat yedek parça ile kalite ve ucuzluğu yakalayın başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir