Hareketli şehir yaşam stilini tercih edenler için:Genç ve Dinamik Volvo C30

Volvo’nun yeni tasarım anlayışını bütünüyle yansıtan ve hakkında en fazla konuşulan yeni modellerinden Volvo C30 sportif tasarımı, iki kapısı, dört kişisel koltuğu ve farklı cam arka kapı tasarımı ile benzersiz bir karaktere bürünüyor. Volvo’nun yeni yüzü C30, hareketli kentsel yaşam biçimine sahip, genç ve dinamik müşteri grubunu hedefliyor. Volvo C30’un üretimine 2006 yılı sonunda başlanacak.

Volvo Cars’ın Başkanı ve CEO’su Fredrik Arp, yeni C30’u “cool” bir otomobil olarak tanımlıyor. Arp, yılda 65 bin adet Volvo C30 satmayı hedeflediklerini belirtirken, Volvo C30’u yüzde 75 gibi ağırlıklı bir oranda Avrupalı sürücülerin satın alacakları yönünde beklentileri olduğunu iletiyor.

Arp, Volvo C30’un hedef kitlesini “Hareketli ve yoğun şehir yaşamını seçen genç bekarlar veya çiftler. Bu kişilerin önceliği, tasarımda heyecan ve sürüş özellikleridir. Bu otomobil, onların zevkine ve yaşam biçimine uygun şekilde tasarlanmıştır” şeklinde özetledi.

Volvo’nun yılda 600 bin araç satış adedine ulaşmasında yeni C30’un önemli bir rol oynayacağını belirten Fredrik Arp, “ daha genç müşterilerimizin mümkün olduğunca erken zamanda doğru karar vererek bir Volvo seçmelerini mümkün kılmak için ürün gamımızı genişletiyoruz” dedi.

Dinamik cephe ve hızlı siluet

Volvo C30’un üretime hazır modelinin tasarımı, açılı ön farları, alçak ve geniş ön ızgarası ile dinamik ön cephe özelliğini korurken 2006 başında Detroit Motor Show’da sunulan Volvo C30 Tasarım Konsepti ile uyumlu olmasına özen gösterildi.

C30’a hızlı bir görünüm kazandıran farklı jant yuvaları ve eğimli tavana ek olarak ekstrem bot şeklindeki yan camlar ile aracın yandan görünümü daha da geliştirildi. Arka destekler güçlü biçimde yuvarlatıldı ayrıca stop lambası ve cam arka kapının nal şeklindeki aydınlatma modeli ile vurgulandı. Yeni Volvo C30’un arka kapısının üst kenarındaki spoyler de iki farklı versiyonla tüketicinin beğenisine sunuldu.

Volvo Cars’ın Tasarım Müdürü Steve Mattin, yeni Volvo C30’un sportif ve kompakt bir pakette çok fazla güce sahip olduğunu ifade ediyor. Mattin, “Volvo SCC’yi (Güvenlik Konsept Arabası) hatırlayanlar eşi olmayan ve kullanışlı arka kapıyı tanıyacaklar. Volvo C30’un belirgin stop lambaları, trafikte, sürücülerin önlerinde hangi otomobil olduğu konusunda şüphe duymamalarını sağlıyor” dedi.

Bireylere özel dizayn ve dört kişilik yer

Yeni Volvo C30, geniş baş ve diz mesafesi sahip iki ayrı arka koltuğuyla araçta dört erişkin bulundurma kapasitesine sahip. Hafifçe ortalanarak yerleştirilen arka koltuklar araç içinde rahatlık hissi verirken aynı zamanda iyi bir ileri görüş alanı sağlıyor. Koltuklar arasındaki geniş mesafe sayesinde ince ve havada asılı gibi duran orta konsol arka camdan rahatça görülebiliyor.

Kişisel tercihler için hedef kitlenin zevkine hitap edecek şekilde değiştirilebilen iç tasarım, üç çekici renkte döşeme seçeneği sunuyor.

Birinci sınıf ses sistemi sunan Volvo C30’da, gerçek audiofiller Alpine Dolby® Pro Logic II Surround’dan dijital 5x130W ICE Güç amplifikatörü ve Danish Dynaudio®’dan 10 hoparlör içeren Premium Ses sistemi seçebiliyorlar.

C30 projesini yöneten Håkan Abrahamsson, C30’da “kişiye özel fonksiyonellik” olduğunu vurguluyor. Volvo C30’u kişiselleştirmek için pek çok imkan bulunduğunu ifade eden Abrahamsson, C30’un bu tip otomobilleri tercih eden kişilerin istekleri doğrultusunda, doğru ve akıllıca tasarlanmış tüm çözümlere sahip olduğunun da altını çiziyor.

100–220 hp arasında değişen motor

Yeni Volvo C30, 100 hp, dört silindir 1.6-litre benzinli motor ile 109 hp temiz ve verimli dört silindir, 1.6-litre dizelden; sırasıyla 180 ve 220 hp güce sahip beş silindir, D5 ve T5 turbo motora kadar geniş motor seçeneği sunuyor.

Volvo S40’tan 22 santimetre daha kısa olan C30, 425 santimetre ile Volvo modelleri arasında en küçük otomobil olma özelliğini taşıyor.

Håkan Abrahamsson C30’un sürüş özelliklerini ve manevra kabiliyetini, “Masküler manevra kabiliyetini ifade eden bir otomobilin direksiyonuna geçtiğinizde, otomobilin görünüşünün hakkını vermesi gerekiyor. C30’da 1.6-litre dizel veya T5 motoru seçmenizin bir önemi yok çünkü otomobil sportif sürüş özellikleri sunan bir şasiye sahip,” sözleriyle anlatıyor.

Birinci sınıf güvenlik

Güvenlik söz konusu olduğunda Volvo C30 gerçek bir Volvo’dur. Otomobilde, sürücünün otomobilin arka kenarlarındaki kör noktada bulunan diğer aracın tanımlanmasına yardımcı olan BLIS (Kör Nokta Bilgi Sistemi) yer alıyor. Cephesi, S40 ve V50 ile aynı patentli yapıya sahip olan C30, hava yastıkları ve emniyet kemeri gergileri ile birlikte birinci sınıf güvenlik sunuyor.

Güvenlik ekipmanı olarak, yan hava yastıkları ve hava perdesiyle Boyun Zedelenmesi Koruma Sistemi, WHIPS ile Yan Darbelerden Koruma Sistemi bulunan C30, segmentindeki en güvenli otomobillerden biri olmaya aday.

Volvo Okyanus Yarışı’nda muhteşem final
Volvo Okyanus Yarışı’nda denizcilik dışında hiçbir şeyin önemi yok. Soğuk, fırtınalı okyanus, uykusuzluk… Volvo Okyanus Yarışı’nda hepsi anlamını yitiriyor. Sadece tek bir şeye konsantre olmuş durumdasınız, denizcilik ve kazanmak.

Dünyanın en zorlu spor yarışmalarından biri olan Volvo Okyanus Yarışı’nda bu yıl 7 tekne, buzdağları ve fırtınalarla dolu 31.250 deniz milinden oluşan güzergahta, mücadele etti. En son teknolojiyle donatılan teknelerdeki mürettebat, 4 saatlik uykuyla insan dayanıklılığının sınırlarını zorladı.

Yelken meraklılarının heyecanla beklediği Volvo Okyanus Yarışı’nın (Volvo Ocean Race) finali 17 Haziran tarihinde İsveç’in Göteborg şehrinde gerçekleşti. Geçtiğimiz Kasım ayında İspanya’nın Atlantik kıyısında başlayan 2005-2006 Volvo Okyanus Yarışı’nın lideri ABN Ambro 1 teknesi oldu.

Yakıcı güneş, dev dalgalar, su hortumları ve buzdağlarıyla mücadele edilen yarışta ekipler 31.250 deniz mili uzunluğundaki güzergahta yolculuk ettiler. Bu yıl eklenen yeni limanlar ve skora katkıda bulunan geçitler sayesinde yarış daha heyecanlı hale geldi.

5 Kasım’da İspanya Sanxenxo’da yapılan liman içi yarıştan sonra, gerçek mücadele 12 Kasım’da İspanya Vigo’da başladı. Zorlu yarış rotasında tekneler, Ekvator’dan güneye inip, buzlu Pasifik Okyanusu’na açıldılar. Atlantik’e çıkmadan önce Avustralya ve Cape Horn’dan geçen tekneler 17 Haziran’da Göteborg’taki bitiş çizgisine ulaştılar.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Volvo Okyanus Yarışları’nın tarihi 1973 yılına, yani Kraliyet Deniz Vakfı’nın dünyanın en uzun, en zorlu, en tehlikeli yarışı sayılan Whitbread Yarışı’nın düzenlenmesine kadar uzanıyor. O yıldan sonra, 2001/2002’de Volvo devralana kadar, Whitbread adı altında her 4 yılda bir tekrarlandı.

Dünyanın en ihtişamlı limanlarından dehşet dolu mücadeleye

Wellington, Cape Town, New York, Rio de Janeiro gibi dünyanın en ihtişamlı limanlarının bulunduğu rotada tekneler, ekvator yakınlarında yelkenleri şişirecek kadar rüzgarın esmediği okyanus kuşaklarıyla, dehşetli fırtınalarla ve en korkulanı da Pasifik Okyanusu’nun buzdağlarıyla mücadele ettiler.

Bu yıl, okyanus tabanındaki hayali çizgiler de yarışmaya dahil edildi. Teknelerin bu çizgilerden geçiş sıraları toplam puanlarını etkiledi.

Liman içi yarışlarda ekiplerin puan toplamasını sağlayan bir ilk yaşandı. Her limanda, sahildeki seyircilere iyi bir yarış izlettirmek amacıyla, kısa mesafeli yarışlar yapıldı. Bu yarışlarda her teknenin güvertesine üçer konuk alındı.

Dünyanın en iyi yelkencileri katıldı

Dünyanın en zorlu yarışmalarından biri olan Volvo Okyanus Yarışı’nda dünyanın en iyi yelkencileri yarıştı. Bu yılın 7 ekibi şöyle: İsveçli Ericsson Yarış ekibi, iki Hollandalı ABN AMRO teknesi, Brezilya 1 takımı, ABD’den Team Pirate, Avustralya’dan Premier Challenge ve İspanya’dan Movistar. Brezilya 1 takım kaptanı Torben Grael 5 kere Olimpiyat madalyası almış. İspanyalı Movistar’dan Bouwe Bekking 4 kere dünya yarışını kazanmış. İsveç Ericsson Yarış Ekibi’nin kaptanı bir önceki yarışta ikinciliği yakalamıştı. ABN AMRO ONE teknesinin lideri Mike Sanderson iki kez dünyayı dolaşmış. ABN AMRO TWO dümenindeki Sebastien Josse (FRA) 30’unda olmasına rağmen Vendee Globe, Transat Jacques Vabre ve Jules Verne Trophy dahil olmak üzere etkileyici bir deneyime sahip. Team Pirate Karayip Korsanları II filmi için oluşturuldu. Premier Challenge takımının ise tümü Avustralyalılar’dan oluşuyordu.

Güvenliğin önemi

Yarışlar için güvenlik, işin başından sonuna kadar büyük önem taşıyor. Zaten Volvo’nun sponsorluğunun devreye girdiği yer de burası. Dünyanın önde gelen bu uzun mesafe okyanus yarışı, Volvo’nun küresel statüsüne de uygun düşüyor. Güvenlikle ilgili gelişmelerden bir tanesi de, teknelerden her birinin alabora olduktan sonra yeniden su üstüne çıkıp çıkamadığına ilişkin bir test.

Yorgunluk, zor çalışma şartları, açık denizde yaşam mücadelesi…

Tayfalar, yarış boyunca günde dört saatlik uyku ile işlerine devam etmek zorundaydılar. Teknelerde kişisel alana veya eşyaya izin yoktu. Tayfalar; yatak, yelken, tekne seyri, iletişim ekipmanları, kameralar, su arıtıcısı, dikiş makinesi, yedek parçalar, kuzine, kumanya, dümenler ve tekne yakıtları ile aynı alanı paylaştılar.

Soğuk, fırtınalı açık denizde yaşam mücadelesi, buzdağları ile her an çarpışma riskinin verdiği yoğun stres ve gece boyunca projektörler ile güverteden gözlem yapmanın yorgunluğu, tayfaların kan şekerlerinde ve kortizol seviyelerinde değişikliğe neden oldu.

Yorgunluğun ve stresin büyük bölümü Güney Yarım Küre’de yaşandı. Özellikle radarda görünmeyen buz dağlarının yer aldığı bu rotada tekneler, her an bir çarpışma riskiyle burun burunaydı. Limanlarda verilen ufak molalarda tayfaların stres düzeyine bağlı olarak değişen kan şekeri ve kortizol değerlerinde düzelmeler gözlendi.

Timo Malinen : “VO70 teknelerindeki tayfalar tarafından tedavi edilmeyi rahat bir şekilde kabul ederdim”

Yelken açmak, ılık ve tatlı bir rüzgar teninizi okşarken çarşaf gibi denizin üzerinde huzur içinde olmayı çağrıştırıyor. Ancak, Volvo Okyanus Yarışı’na gelince iş değişiyor. Ekipler çevrelerini saran güçlü okyanusla uyum içinde olmayı hedefleseler de bunun tam tersi gerçekleşiyor. Meydan okumak ve macera yaşamak için oradalar. Onların keyif olarak gördüğü şeyler çoğumuz için ancak bir kabus olabilir.

Tayfaların açık denizde hayatta kalma konusundaki bilgi ve becerileri, teknede oluşabilecek herhangi bir yaralanma ve sakatlanma durumunda müdahale edebilecek düzeyde. Teknelerde üç adet acil durum ekipmanı acil durumlarda müdahaleye imkan veriyor; antibiyotiklerden ve dikiş materyallerinden oluşan küçük turuncu çanta, alçı ve çeşitli ilaçlardan oluşan orta boy sarı çanta ve bir insanı 1 hafta süresince tedavi etmeye yetecek oranda plazma kutusu ve serum fizyolojik içeren gri büyük çanta.

Yaralanan veya sakatlanan tayfalar, Volvo Okyanus Yarışı’nın kıdemli doktoru Timo Malinen tarafından da mobil kliniklerde tedavi ediliyorlar. Timo Malinen tekne mürettebatının yaralanma ve sakatlanma tedavisi konusunda deneyimlerini “VO70 teknelerindeki tayfalar tarafından tedavi edilmeyi rahat bir şekilde kabul ederdim” sözleriyle anlatıyor.

Teknede önemli olan elbiselerin düzgün, temiz veya kuru olması değil, etkili olması…

Bu yılki yarış, tayfaların kıyafetleriyle de önceki senelerden farklıydı. Gore-Tex’ten imal edilen kıyafetler, daha hafif, daha esnek ve daha güçlü su geçirmeme özelliğiyle tayfalara büyük kolaylık sağladı.

Gore-Tex’ten imal edilen, hava alabilen ve su geçirmeyen modern kıyafetler, basınç farklılıklarında hızlı bir şekilde nemi önledi. Bu yılki yarışlarda, başlık, fermuar ve kolluk gibi detaylarda da gelişmeler kaydedildi. Boyuna takılan su geçirmez kauçuk yakalar ve bileklerdeki kauçuk kolluklar denizcilerin biraz daha kuru kalmalarını sağladı.

Tayfaların giysilerinde üç kattan oluşma prensibi uygulandı. Nemi uzaklaştırmak için yapay kumaştan üretilen içteki parçalar derinin üzerine giyiliyor. Kişiyi sıcak tutan ikinci katın kumaşı havaya göre değişiklik gösteriyor. Havaya ve tayfanın çalışma koşullarına göre farklılık gösteren üçüncü kat ise muşambadan oluşuyor.

Bu kıyafetlere ilave olarak, tüm elemanlar Gore-Tex hayatta kalabilme elbisesine, botlarına, iç çamaşırlarına ve çoraplarına sahipler. Çoraplar dışında her şeyden birer çift var. Teknede önemli olan elbiselerin düzgün, temiz veya kuru olması değil, etkili olması…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir