KIA’NIN DİZEL SATIŞLARI REKORA KOŞUYOR

Kia modellerinin 2005 yılı satışlarında, dizel motor teknolojisini taşıyan binek otomobil satış oranı %85’i bulurken bu yılın sonunda %90 – %95 seviyesine ulaşması hedefleniyor.

Kia, Türkiye pazarında liderliğe oturmuş 4×4 araçları Sorento ve Sportage, C segment Cerato, B segment Rio, Mono Space C segment Carens ve MPV Carnival ile dizel motor seçeneği sunarken şimdi de A segment Picanto ile dizel pazarına giriyor. Böylece binek model gamında birçok segmentte dizel motor seçeneği sunarak rakiplerini geride bırakıyor.

Picanto 1.1 DSL 75 HP araçlar Basic ve Comfort olmak üzere iki paket olarak gelecek. Basic versiyonunda; yolcu hava yastığı, klima, elektrikli ön camlar, merkezi kilit mevcut. Comfort versiyonunda; basic versiyonuna ek olarak, ABS, yolcu hava yastığı ve airbag açma-kapama düğmesi bulunuyor.

2005 Mart ayında satışına başlanan Cerato 1.5 DSL 102 HP, yılın son çeyreğinde 1.6 DSL ve 115 HP olarak pazara sunulacak. Satışına başlandığı 2005 Mart ayı itibariyle toplam 2113 adet satılan Cerato DSL, C segment DSL pazarında %7,27 pazar payı ile şimdiden 5. sıraya oturmuş durumda. Cerato 29.635 YTL’den başlayan iddialı fiyat yapısı ile de cazibesini her geçen gün artırıyor.Cerato’yu takiben, Hyundai Accent Era ile ortak teknolojiyi taşıyan Rio, uygun fiyat yapısı ile, Türkiye pazarında boy göstermeye başladı. B segmentindeki müşterilerine yeni Rio ile ilk defa dizel motor seçeneği sunan Kia Motors, 1.5-litrelik CRDi dizel motor seçeneğiyle sınıfının en iyi performansına sahip. Rio’nun yeni 1.5 CRDi dizel motoru yakıt enjeksiyon sistemiyle değişken geometrili turboya (VGT) sahip.

2005 Aralık ayında satışa sunulan Rio 1.5 DSL 110 HP, daha 1 yıl dolmadan, 1161 adet satılarak %2,28 pazar payı yakaladı.

Common rail sistemi sayesinde Kia’nın dizel motorlu araçları, benzinli araçlar gibi seri ve sessiz olarak çalışabilmek, motor devrine bağlı olmaksızın her devirde yüksek yakıt basıncı sağladığı için eski sistemlere göre büyük bir üstünlük sağlamaktadır.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir