Ruslardan Süper Destek

Dünyanın 2. süper gücü Rusya 2014 yılında otomotiv sanayisini desteklemek için Federal bütçeden 99 milyar ruble (3 milyar $) kaynak ayırdı. Dünya sıralamasına göre Her 5 Rustan birinde otomobil var. Ülkede birçok yabancı otomobil üreticisi üretim yapıyor. Buna karşılık devlet olarak ta yerli otomobil üretimini desteklemek için hükümet çeşitli destek paketleri hazırlıyor. Yerli pazarda 2014 yılı için ayrılmış olan destekle Rusya otomotivdeki zayıf konumunu güçlendirmeyi hedefliyor.

BCG’nin (Boston consulting Group) haberine göre 2020 ye kadar Rusya otomobil pazarında %50 bir büyüme bekleniyor.

Rusya’da otomobil ithalatı azalırken ihracat artıyor, (10-10-2013 / AutoBusinessReview)

Rusya Federal Gümrük Servisi’nin verilerine göre, yılın ilk sekiz ayında ülkeye ithal giren otomobil sayısı geçen yıla kıyasla %21,6 azaldı. İthal edilen 595,8 bin otomobilin parasal değeri 11,44 milyar dolar olarak hesaplanıyor (-%20,6).Ocak-Ağustos döneminde Rusya’dan diğer ülkelere ihraç edilen otomobil sayısı ise geçen yıla oranla 1,2 kat artarak 81,7 bin adet oldu. İhracatın parasal karşılığı 865,9 milyon dolar. Bu verilerden de anlaşıldığı gibi otomobil ticaretinden Rusya dış ticaret açığı vermektedir. bunu kapatmak için devlet desteği kozunu kullanmaktadır.

Ülkemizde de bu konunun önemi birçok kesim tarafından bilindiği halde yeterince üzerinde durulamadığı için pek ilerleme kaydedilmiş değildir. yüzde yüz yerli otomobil üreterek yakalanacak ekonomik başarı mutlaka değerlendirilmeli ve 2023 hedefine ulaşmak için bu konuda çok çalışmalıyız.

Bir önceki yazımız olan YERLİ OTOMOBİL VE TORYUM başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir